Essay Available:
Pages:
10 pages/≈2750 words
Sources:
3 Sources
Style:
APA
Subject:
Mathematics & Economics
Type:
Math Problem
Language:
English (U.S.)
Document:
MS Word
Date:
Total cost:
$ 43.2
Topic:
Discussion on Frequency Distributions
Math Problem Instructions:
Please see the attached with background( the background page provides the sources) information. Please pay special attention to the instructions at the beginning of the assignment.
Math Problem Sample Content Preview:
Module 3 - Case
Frequency Distributions
Case Assignment
1 The final exam scores listed below are from one section of MATH 200. How many scores were within one standard deviation of the mean? How many scores were within two standard deviations of the mean?
99 34 86 57 73 85 91 93 46 96 88 79 68 85 89
Solution
First calculate the mean = (99+34+86+57+73+85+91+93+46+96+88+79+68+85+89)/15 = (1169/15)
Mean =77.93
Variance = ((99-77.93)2+(34-77.93)2+(86-77.93)2+(57-77.93)2+(73-77.93)2+(85-77.93)2+(91-77.93)2+(93-77.93)2+(46-77.93)2+(96-77.93)2+(88-77.93)2+(79-77.93)2+(68-77.93)2+(85-77.93)2+(89-77.93)2)/15
Variance = (443.94+1929.84+65.12+438.06+24.30+49.98+170.82+227.10+1019.52+326.52+101.40+1.14+98.60+49.98+122.54)/15
Variance =5068.86/15 =337.92
SD =√variance =√337.92 =18.38
Adding one SD to the mean =77.93+18.38=96.31
Subtracting one SD from the mean =77.93-18.38 =59.55
Scores that fall within 96.31 and 59.55 are 86, 73, 85, 91, 93, 96, 88 79, 68, 85, and 89.
Therefore, scores that were within one standard deviation of the mean are 11
Two SD =18.38×2 = 36.76
Adding two SD to mean = 77.93+36.76=114.69
Subtracting two SD from mean =77.93-36.76 =41.17
Scores that fall within 41.17 and 114.69 = 99, 86, 57, 73, 85, 91, 93 46, 96, 88, 79, 68, 85, and 89.
Therefore, the scores that were within two standard deviations of the mean were 14
1 The scores for math test #3 were normally distributed. If 15 students had a mean score of 74.8% and a standard deviation of 7.57, how many students scored above an 85%?
Solution
The Z score = (score given –mean)/SD
Z = (85-74.8)/7.57 =1.347
The probability associated with 1.347 = 0.9111
P (Students scored above 85) =1-0.9111
=0.0889
Of the 15 students (0.0889×15) scored 85% = 1 student
2 If you know the standard deviation, how do you find the variance?
Variance is obtained by finding the square of a known standard deviation.
That is;
Variance = (SD)2
3 To get the best deal on a stereo system, Louis called 8 out of 20 appliance stores in his neighborhood and asked for the cost of a specific model. The prices he was quoted are listed below:
$216 $135 $281 $189 $218 $193 $299 $235
Find the standard deviation.
SD =√variance
Mean =(216+135+281+189+218+193+299+235)/8 =1766/8 =220.75
Variance = ((216-220.75)2+(135-220.75)2+(281-220.75)2+(189-220.75)2+(218-220.75)2+(193-220.75)2+(299-220.75)2+(235-220.75)2)/(8-1) since it is a sample
Variance = (22.56+7353.06+3630.06+1008.06+7.56+770.06+6123.06+203.06)/7= (19117.48/7) =2731.07
SD =52.26
1 A company has 70 employees whose salaries are summarized in the frequency distribution below.
Salary
Number of Employees
5,001–10,000
8
10,001–15,000
12
<...
Frequency Distributions
Case Assignment
1 The final exam scores listed below are from one section of MATH 200. How many scores were within one standard deviation of the mean? How many scores were within two standard deviations of the mean?
99 34 86 57 73 85 91 93 46 96 88 79 68 85 89
Solution
First calculate the mean = (99+34+86+57+73+85+91+93+46+96+88+79+68+85+89)/15 = (1169/15)
Mean =77.93
Variance = ((99-77.93)2+(34-77.93)2+(86-77.93)2+(57-77.93)2+(73-77.93)2+(85-77.93)2+(91-77.93)2+(93-77.93)2+(46-77.93)2+(96-77.93)2+(88-77.93)2+(79-77.93)2+(68-77.93)2+(85-77.93)2+(89-77.93)2)/15
Variance = (443.94+1929.84+65.12+438.06+24.30+49.98+170.82+227.10+1019.52+326.52+101.40+1.14+98.60+49.98+122.54)/15
Variance =5068.86/15 =337.92
SD =√variance =√337.92 =18.38
Adding one SD to the mean =77.93+18.38=96.31
Subtracting one SD from the mean =77.93-18.38 =59.55
Scores that fall within 96.31 and 59.55 are 86, 73, 85, 91, 93, 96, 88 79, 68, 85, and 89.
Therefore, scores that were within one standard deviation of the mean are 11
Two SD =18.38×2 = 36.76
Adding two SD to mean = 77.93+36.76=114.69
Subtracting two SD from mean =77.93-36.76 =41.17
Scores that fall within 41.17 and 114.69 = 99, 86, 57, 73, 85, 91, 93 46, 96, 88, 79, 68, 85, and 89.
Therefore, the scores that were within two standard deviations of the mean were 14
1 The scores for math test #3 were normally distributed. If 15 students had a mean score of 74.8% and a standard deviation of 7.57, how many students scored above an 85%?
Solution
The Z score = (score given –mean)/SD
Z = (85-74.8)/7.57 =1.347
The probability associated with 1.347 = 0.9111
P (Students scored above 85) =1-0.9111
=0.0889
Of the 15 students (0.0889×15) scored 85% = 1 student
2 If you know the standard deviation, how do you find the variance?
Variance is obtained by finding the square of a known standard deviation.
That is;
Variance = (SD)2
3 To get the best deal on a stereo system, Louis called 8 out of 20 appliance stores in his neighborhood and asked for the cost of a specific model. The prices he was quoted are listed below:
$216 $135 $281 $189 $218 $193 $299 $235
Find the standard deviation.
SD =√variance
Mean =(216+135+281+189+218+193+299+235)/8 =1766/8 =220.75
Variance = ((216-220.75)2+(135-220.75)2+(281-220.75)2+(189-220.75)2+(218-220.75)2+(193-220.75)2+(299-220.75)2+(235-220.75)2)/(8-1) since it is a sample
Variance = (22.56+7353.06+3630.06+1008.06+7.56+770.06+6123.06+203.06)/7= (19117.48/7) =2731.07
SD =52.26
1 A company has 70 employees whose salaries are summarized in the frequency distribution below.
Salary
Number of Employees
5,001–10,000
8
10,001–15,000
12
<...
Get the Whole Paper!
Not exactly what you need?
Do you need a custom essay? Order right now:
You Might Also Like Other Topics Related to things fall apart:
- Admission Essay Paper About the Low GPA for my Junior1 page/≈550 words | No Sources | APA | Creative Writing | Admission Essay |
- Developing an Evaluation Plan and Disseminating Evidence1 page/≈275 words | 2 Sources | APA | Health, Medicine, Nursing | Other (Not Listed) |
- Professional Research: Fall in Elderly in Acute Care Facilities1 page/≈275 words | 1 Source | APA | Social Sciences | Essay |
- Should a Fall Prevention Program be Implemented on an OB Unit for Every Laboring and Postpar. . .1 page/≈275 words | 2 Sources | APA | Health, Medicine, Nursing | Essay |
- Describe Raymond of Aguilers, On the Fall of Jerusalem2 pages/≈550 words | 3 Sources | Chicago | History | Essay |
- How Did Latin America Fall Behind the West Politically and Economically 1 page/≈275 words | 5 Sources | MLA | History | Essay |
- Wuthering Heights: Wuthering Heights by Emily Bronte1 page/≈275 words | 1 Source | APA | Literature & Language | Essay |